İngilizce Öğrenme Problemleri

İngilizce Öğrenme Problemleri

İngilizce Öğrenme Problemleri Hakkında

1 - İngilizce  Dersleri ( Birebir Özel İngilizce Dersleri )
2 - İngilizce Dersleri  ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla İngilizce Dersleri )

İngilizce öğrenme problemleri konusundaki araştırmalara göre bir  İngilizce  öğrenme probleminiz varsa, bu İngilizce öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Fakat biraz yardıma ihtiyacınız olacak ve çok sıkı çalışmanız gerekecek. Disleksi veya dyscalculia (matematikte ciddi sorun) gibi öğrenme güçlüğünüz varsa, yavaş veya aptal olmadığınızı unutmayın .

İngilizce öğrenme problemleri beynin içine girme ve bilgiyi işleme biçiminden kaynaklanır. Sonuç olarak, bazı insanlar farklı öğrenir. İşin püf noktası, nasıl en iyi öğrendiğini bulmaktır.

Nasıl yapılacağını bilen insanlar var. İngilizce öğrenme problemlerini çözmede ailen ve öğretmenlerin sana yardım edebilir ve sana  bir öğrenme uzmanı veya okul psikoloğu bulabilirler. Bu uzmanlar, bir çocuğun öğrenme probleminin ne olduğunu anlamaya yardımcı olabilir - ve daha iyi hale getirilmesi için fikirler ortaya koyabilir.

Öğrenme Güçlüğü Nedir?

İngilizce öğrenme problemleri bulaşıcı değildir, ancak genetik olabilirler . Bu, ailelerimizden, genlerimizden, ebeveynlerimizden ve büyük anne ve büyük babalarımızdan aldığımız diğer birçok özellik gibi aktarılabileceği anlamına gelir. İngilizce öğrenme problemleri olan birinin muhtemelen bazı öğrenme sorunları olan başka aile üyeleri de vardır.

İngilizce öğrenme problemleri olan çocuklar, ebeveynlerinden birinin okulda benzer İngilizce öğrenme problemleri yaşadığını öğrenince bazen şaşırır. Ancak bugün çocuklar ebeveynlerine göre bir avantaja sahip. Öğrenme uzmanları artık beyin ve öğrenmenin nasıl çalıştığı hakkında çok daha fazla şey biliyorlar; bu nedenle çocuklar için ihtiyaç duydukları yardımı almaları daha kolay.

Disleksi (örneğin: diss-LEKS-ee-uh), bir çocuğun okuma ve yazma konusunda sıkıntı yaşadığı anlamına gelen bir öğrenme yetersizliğidir. Matematik sorun var Çocuklar olabilir diskalkuli (ki: diss-Kal-kyoo-lee-ah). Ve yazarken mektup oluşturmada zorluk çeken kişilerde disgrafi olabilir (örneğin: diss-GRAF-ee-uh). Diğer çocuklar dil bozukluklarına sahip olabilir, yani dili anlamada ve okuduklarını anlamada zorluk çekerler.

Yine de kafa karıştırıcı olabilir. İngilizce öğrenme problemleri olarak teşhis edilebilecek “sorun” olarak nitelendirilen nedir? Okuma, matematik yapma ve mektup yazma ilk başta birçok çocuk için zor olabilir. Ancak bu erken sorunlar ortadan kalkmadığında ve herhangi bir ilerleme kaydetmek gerçekten zor olduğunda, çocuğun öğrenme güçlüğü olması muhtemeldir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) bazen öğrenme güçlüğü olarak düşünülmektedir, ancak genellikle değildir. Niye ya? Çünkü DEHB'li çocukların çoğu, dikkatlerini dağıtsalar veya sınıfta oturmakta zorluk çekseler bile, özel yardım almadan okulda öğrenebilirler. DEHB'nin kendisi bir öğrenme engeli olmamasına rağmen, araştırmacılar DEHB'li çocukların öğrenme problemlerine sahip olma ihtimalinin daha yüksek olabileceğine inanıyor.

Öğrenme Özürlülüğüm olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir çocuğun öğrenme güçlüğü olup olmadığını bilmesi çok zordur. Fakat çocuklar bunu kendi başlarına çözmek zorunda değil. Bir çocuğun yapması gereken, birine söylemektir. Öğretmenin ve annen ya da babanla başla.

Bu konuda biraz utangaç olsanız bile, onlara okulda ne tür sorunlar yaşadığınızı söyleyin. Belki ödev için bir bölüm okudun ve sonra okuduğun hiçbir şeyi hatırlayamıyorsun. Veya sınıfta, belki herkes kolayca takip ediyor gibi görünebilir, ancak sıkışıp kalıyorsunuz ve herkesin hangi sayfada olduğunu bilmiyorsunuz. Kitabınızı bir ödev yapmak için açabilirsiniz ve nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoktur.

Öğrenme sorunu olan çocuklar da bu soruların çoğuna "evet" cevabını verebilir:

  • Okulda mücadele ediyor musun?
  • Okulda olduğundan daha iyi yapman gerektiğini düşünüyor musun?
  • Sizin için okumak olması gerekenden daha mı zor?
  • Başın bir şey düşünüyor mu ama elin başka bir şey yazıyor mu?
  • Yazma yavaş ve sizin için gerçekten zor mu?
  • Yazarken yazım ve diğer hatalar yapıyor musunuz?
  • Matematik problemin var mı?
  • Defterlerinizi ve belgelerinizi düzenli tutmak sizin için zor mu? Onları kaybetmek veya unutmaktan mı geliyorsun?

Ancak bu sorulardan bazılarına "evet" bileseniz, bir okul psikoloğunu veya bir öğrenme uzmanını ziyaret edene kadar bir sorun olduğunu bilemezsiniz . Aklınıza gelebilecek herhangi bir öğrenme problemini tespit etmek için size bazı testler verebilirler. Ayrıca güçlü yanlarınızın neler olduğunu - yani başka bir deyişle, neyin iyi olduğunuzu - belirleyebilecekler! Bir psikolog veya öğrenme uzmanı, öğrenme probleminizin ne olduğunu öğrendiğinde, ikiniz de çözümler üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bir çocuk bir öğretmenle veya uzmanla çalışabilir, hatta özel bir sınıfa gidebilir. Ancak çoğu zaman, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar normal sınıflarında devam edebilirler ve okul etkinliklerine ve sporlara katılmak gibi normal şeyler yapmaları için hiçbir sebep yoktur.

Bazı çocuklar öğrenme sorunu yaşama konusunda utangaç hissediyor olsalar da, sonunda neler olup bittiğini bilmek bir rahatlama olabilir. Öyleyse, çocuğun okul hakkında endişeli ve üzgün hissetmesi gerekmez - çünkü yeni yollarla nasıl öğrenileceğini öğrenir. Psikolog veya öğrenme uzmanı size bir öğrenme planı bile verebilir - o zaman öğrenmenize yardımcı olacak stratejinin ne olduğunu görebilirsiniz. Örgütsel becerilerle ilgili yardım bile sunabilirler . Organize değilseniz, herhangi bir okul işi yaptırmak zor.

Öğrenme Sorunları Hakkında Yapabilecekleriniz

Öğrenme güçlüğünün olduğunu bilmek üzücü olabilir. Herkesten farklı hissedebilirsin. Ancak gerçek şu ki, öğrenme problemleri oldukça yaygındır. Ve eğer öğrenme uzmanınız ya da psikoloğunuz hangisiyle karşılaştığınızı anladıysa, doğru yoldasınız demektir. Artık okulda daha iyisini yapmanız için gereken yardımı almaya başlayabilirsiniz.

Ancak gerçekten çalışmak için bu özel yardım için, öğrendiğiniz yeni becerileri uygulamanız gerekir. Her gün çok fazla çaba harcayabilir. Bu bir meydan okuma olabilir, ama bunu yapabilirsiniz. Yakında, tüm sıkı çalışmalarınızın sonuçlarından memnun kalacaksınız: okulda daha eğlenceli ve başarılı!

Comments are closed.

web tasarim