BİLKENT ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA SINAVI PROGRAMI

Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı Program İçeriği

1 – Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı ( Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı ÖZEL DERS )
2 – Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı ( Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı ( 4 kişi Grup – ÖZEL DERS )

 

İngilizce Hazırlık Programı

Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı kampüslerinde verilen Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı İngilizce Hazırlık Programı, Bilkent Üniversitesi‘ne başlayan öğrencilere yalnızca üniversite öğrenimleri süresince değil, yaşamları boyunca sosyal ve mesleki alanlarda kullanacakları düzeyde Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı kampüslerinde bir İngilizce becerisi kazandırır.

Uluslararası standartlarda eğitim veren Bilkent Üniversitesinde eğitim dili İngilizcedir. İngilizce eğitim sayesinde öğrenciler, çalışma konularında yayımlanmış evrensel bilgilerden yararlanabilmekte ve dünyadaki güncel gelişmeleri takip edebilmektedirler. Öğrencilerin Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı kampüslerinde mesleki İngilizce bilgisi, mezuniyetten sonra da kendilerini sürekli yenileyebilmelerine ve iş alanlarında başarılı olmalarına katkıda bulunmaktadır.

Bilkent Üniversitesine yeni kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce düzeyleri, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu’nca düzenlenen İngilizce Seviye Tespit Sınavı (COPE – The Certificate of Proficiency in English) ile ölçülmektedir. Bu sınavda başarılı bulunan ya da Bilkent Üniversitesi tarafından kabul edilen harici sınavların birinden istenilen düzeyde puan alan öğrenciler,   Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı programından muaf olur ve doğrudan bölümlerindeki eğitimlerine başlar. Kabul edilen harici sınavlar şunlardır: Uluslararası kurumlarca verilen IELTS (International English Language Testing System), FCE (First Certificate in English), CAE (Certificate in Advanced English), CPE (Certificate of Proficiency in English), Bilkent Üniversitesi tarafından belirlenmiş bir merkezde alınacak TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavları, ÖSYM’nin yaptığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun uluslararası sınavlarla eşdeğerliğini kabul ettiği KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ve ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı).

 

Üniversiteye girişte yeterli düzeyde  bilgiye sahip olmayan öğrenciler,  Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı için hazırlanan Hazırlık Programına devam eder. Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı programı, her öğrencinin kendi bilgi düzeyine uygun bir seviyeden başlayarak  öğrenmesine imkan  tanıyan bir sistemde yürütülür. 15 kişilik sınıflarda haftada 25 – 30 saat ders gören öğrenciler, gerek duyulduğunda haftada 5 saate kadar küçük gruplarda destekleyici ek dersler alabilmekte ve dil laboratuvarlarından yararlanabilmektedir. bu dili Yurt dışından gelen ve ana dili İngilizce olan öğretim elemanlarının verdiği sözlü anlatım ve karşılıklı konuşma dersleri de program kapsamındadır. Öğrenciler, değerlendirme toplantılarında kendi seçtikleri temsilciler kanalıyla görüş bildirerek eğitim sürecine aktif katkıda bulunmaktadır.

Hiç İngilizce bilmeyen bir öğrenci için  Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama  programının normal süresi bir senedir. Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı programını başarıyla tamamlayıp COPE sınavını geçen öğrenciler, bölüm derslerine kayıt yaptırarak eğitimlerine devam eder. Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı Programı’na ara seviyelerden başlayıp COPE sınavını bir dönemde geçen öğrencilerin, ikinci dönemde bölümlerine başlamaları da olasıdır.