HAVE / HAS GOT : SAHİP OLMAK HAKKINDA BİLGİ...

Devlette ve Kurslarda İngilizce Konusu

Devlette ve Kurslarda İngilizce Konusu Hakkında

1 –  İngilizce Dersleri ( Bireysel – Özel  İngilizce Dersleri  )
2 –  İngilizce Dersleri ( 4 kişi ile yapılan grup İngilizce Dersleri  )

Devlette ve kurslarda İngilizce faaliyetleri konusunda bir inceleme yapıldı. Sonuçlar:

DEVLETTE İNGİLİZCE DERSLERİ :

Devlette ve kurslarda İngilizce dersleri hiçte göründüğü gibi değil. Devlette ve kurslarda İngilizce dersleri dışarıdan bakıldığında çok önem veriliyormuş yada çocukların İngilizce  öğrenmesi için çok çalışılıyormuş gibi görünse de ne yazık ki Devlette ve kurslarda İngilizce dışarıdan bakıldığında bu görüntü doğru değil . İlk önce şunu söylemek gerekir Devlette ve kurslarda İngilizce derslerine önem veriliyor ama Devlette ve kurslarda İngilizce derslerinde Devlette ve kurslarda İngilizce konusuna özen gösterilmiyor. Ne demek bu açalım ! Devlette ve kurslarda İngilizce dersler şeklinde yapılan İngilizce  eğitiminin  temel felsefesi ile tamamen ters bir yapıda . Devlette ve Kurslarda İngilizcede birçok eksiklik yapılıyor. Bir kaçını sıralayalım.

1 – Bu  Devlette ve kurslarda İngilizce dersleri okullardaki gibi 50 – 60 kişilik sınıflarda asla iyi bir sonuç vermez. Öğretmeninin Devlette ve kurslarda İngilizce derslerinde bu sayıdaki bir öğrenci kitlesine tamamen hakim olabilmesi beklenemez.  İngilizce derslerinin verileceği sınıf mevcudu 30 kişiyi geçmemeli hatta dilerim ki devletin imkanları artar ve bu mevcut sayısı dahada düşer zira sınıflardaki öğrenci sayısı azaldıkça eğitimin de kalitesi artar ve alınan sonuçlar sevindirici olur.
2 – Devlette ve kurslarda İngilizce derslerine giren öğretmenlerin donanımı çok yetersiz.  Bu iki şekilde oluyor
A. Devlette ve kurslarda İngilizce dersleri nasıl verilir daha doğrusu dil  nasıl öğretilir bilmiyorlar. Bunu belki ileri ki zamanlarda öğreniyorlar deneyim kazanıyorlar ama onlar bu duruma gelene kadar en az 10 sene geçiyor ve bu on senelik süre içerisinde İngilizce dersleri verdikleri öğrenciler bir tür kobay görevi üstlenmiş oluyor. Bu öğretmenlerin okullarda öğretmen olarak göreve başlamadan önce   İngilizce dersleri nasıl verilir ve  İngilizce nasıl öğretilir gibi sıkı bir eğitimden geçmeleri gerek. Yani devlet okullarındaki dil  öğretmenlerinin kaliteleri düşük . Elbette hepsi için bu söylenemez ama çoğu bu şekilde.

KURSLARDA İNGİLİZCE DERSLERİ :

 Bu İngilizce kursları neden açılır ve İngilizce dersler kurslarda verilir. Çünkü   İngilizce kursları ticari amaçlı, para kazanmaya uğraşan kurumlardır. Bu tutum da Devlette ve Kurslarda İngilizce eğitimin ruhuna ters düşen bir durumdur. Elbette,  bu kadar sermaye yatırılan bu kadar insanın ekmek yediği bu kurumlar para kazanmaya çalışacaklar ama bir yerden sonra bu para kazanma arzusu frenlenmeli bu kadarı yeter diye düşünerek daha çok eğitim düşünülmeli . Bu arada değinilmesi gereken önemli bir konuda fiyat politikaları :  İngilizce kursları oldukça ucuz fiyatlarla pazarlıyorlar . Bu nedenle de İngilizce derslere yüksek fiyatlar vererek kaliteli ve usta öğretmenleri sokamıyorlar. Ayrıca   İngilizce dersleri için kurslara gelen öğrencilerin durumu ve olaya bakışı da çok önemli. Bu öğrencilerin çoğu kurslara İngilizce öğrenmeye değil kendilerine sosyal bir çevre edinmek için gidiyorlar .