İngilizce eğitim merkezimizdeki İngilizce birimlerimizde yıllardır öğrencilere eğitimini verdiğimiz İngilizce, çağın dili oldu.

İNGİLİZCE VE İNGİLİZCE HAKKINDA AYRINTILI BİLGİLER

1 – İNGİLİZCE ( Birebir Özel İngilizce Dersleri )
2 – İNGİLİZCE  ( 4 Kişilik Gruplarla  İngilizce Dersleri )

İngilizce eğitim merkezimizdeki İngilizce birimlerimizde yıllardır öğrencilere eğitimini verdiğimiz İngilizce, çağın dili oldu ve İngilizce bilmeyen çağ dışı kaldı. İngilizce dünyada en çok çalışılan ikinci dildir. Parmaklarınızın ucunda daha fazla çalışma materyali, gizli hack vaat eden İngilizce makaleler veya sizi destekleyecek İngilizce çevrim içi topluluklar olmamıştı. Ancak  hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmeniz gerekiyorsa , sonuca ulaşmanın en kolay yolu hangisidir?

İngilizcenin merkezimizdeki İngilizce departmanlarında düzenlenen İngilizce programları ile bu kılavuzda, İngilizcede hızlı ilerleme sağladığı kanıtlanmış İngilizce teknikleri,  neden işe yaradıklarını ve bunları izlemenize yardımcı olabilecek bazı İngilizce kaynakları adım adım bir araya getirdik. İşte içinde bulacaklarınız:

İngilizce nasıl kolayca öğrenilir

En kısa sürede İngilizce konuşmaya başlayın
İngilizce Okumaya başlamak
kendini sorumlu tut
“Akıcı olacağım”dan daha faydalı hedefler belirleyin
Kişisel hedefinizi aklınızda tutun
Kelime dağarcığınızı geliştirmek için bilgi kartları deneyin
Tüm İngilizce cümleleri öğrenin
Birlikte İngilizce şarkı söylemek
İngilizce Televizyon izlemek
Ana dili İngilizce olan kişileri dinleyin (deneyin!) kendi dilinizi konuşun
Telefonunuzu ve sosyal medya ayarlarınızı İngilizce yapın
Dil öğrenenlerden oluşan bir topluluk bulun

İngilizceyi hızlı ve kolay öğrenmek için 12 etkili ipucu

1. Mümkün olan en kısa sürede İngilizce konuşmaya başlayın
Hızlı bir şekilde İngilizce konuşmayı öğrenmek konusunda ciddiyseniz, kanıtlar açıktır: İngilizce akıcı bir konuşmacıyla düzenli İngilizce konuşmalar yapmak hemen hemen tek yoldur .

İNGİLİZCE Dil becerilerinizi yüksek sesle test etmenin zihinsel engelini ne kadar hızlı kırabilirseniz, o kadar hızlı kendinden emin konuşabilirsiniz.

Michigan Üniversitesi tarafından 2016 yılında yayınlanan bir araştırma , web kamerası üzerinden konuşarak İngilizce dili öğrenen öğrencilerin, geleneksel yöntemler kullananlara göre İNGİLİZCE de çok daha hızlı sonuç alma eğiliminde olduğunu gösterdi. Bilim adamları, yeni bir dil olarak  İngilizce öğrenmeye başlarken iki grup öğrenciyi takip etti:

İngilizceyi hızlı öğrenmek için daha fazla ipucu alın

Çok çeşitli videolar, makaleler ve canlı derslerle çevrim içi İngilizce öğrenin!
İngilizce Kaynakları keşfedin

A Grubu DENİZLİ Başlangıç İngilizce Dersleri  dilbilgisi ve kelime alıştırmaları kullanarak çalışıyordu
B Grubu, video teknolojisini kullanarak konuşarak öğreniyordu
On iki hafta sonra, Grup A’nın önemli bir gelişme göstermediği, ancak Grup B’nin dil becerilerini önemli ölçüde geliştirdiği bulundu . Daha çeşitli kelime dağarcığı kazanmışlardı, dinlediğini anlama testlerinde daha iyi performans gösteriyorlardı, İngilizce dilbilgisini daha iyi kullanabiliyorlardı ve daha öz güvenli konuşabiliyorlardı.

Basitçe söylemek gerekirse, haftalarca düzenli olarak İngilizce kelime alıştırmaları, İngilizce dil bilgisi dersleri ve teori çalışsanız bile, İngilizceyi konuşarak öğrenmediğiniz sürece, bu İngilizce eğitim merkezimizdeki becerileri nasıl bir araya getireceğinizi öğrenmeme riskiniz vardır . Bu yapılması kolay bir hatadır. Ne sıklıkla birinin “İngilizce duyduklarımın çoğunu anlayabiliyorum ama konuşmakta pek iyi değilim” dediğini duydunuz?

Anadili İngilizce olan birinin düzenli bir saatlik oturumlar için bölünmemiş dikkatine sahip olmak yoğun hissettirebilir, ancak bunun nedeni oldukça etkili olmasıdır. Gerçek ilerlemeyi hızlı bir şekilde göreceksiniz. Tüm  İngilizce derslerin %100 memnuniyet garantisi ile geleceğinden çok eminiz.

2. İngilizce Okumaya başlayın

İngilizce eğitim merkezimizdeki İngilizce birimlerimizde yıllardır öğrencilere eğitimini verdiğimiz , İngilizce okuma materyalleri bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı veya canınız sıkıldığında Google Çeviri’de bir şeyler aramak daha hızlı olmamıştı. Shakespeare’in tüm eserlerini ele almaya tam olarak hazır değilseniz, şunu deneyin:

Buzzfeed, Mashable veya Upworthy gibi kolay okunan web sitelerinde ünlü dedikodularına göz atmak
Sevdiğiniz bir kitabı ana dilinizde İngilizce çevirisinde okumak
Arama tarayıcınızı varsayılan olarak İngilizce dil sonuçlarını gösterecek şekilde değiştirme
Twitter ve Facebook’ta daha fazla Amerikalı/İngiliz/Avustralya kamuoyuna mal olmuş kişiyi takip etmek
Kendinizi çok fazla durup başlarken buluyorsanız, bu “ Kızartma sözcükleri ” listesini incelemeyi deneyin. İngilizce okumak için gerekli ilk 1000 İngilizce kelime oldukları ve tüm İngilizce yazılı metinlerin yaklaşık %50’sini oluşturdukları düşünülmektedir.

3. Kendinizi sorumlu kılın

İngilizceyi hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, düzenli İngilizce pratik yapmak bir alışkanlık haline gelmelidir. Ancak İngilizce dil becerileriniz üzerinde çalışmak için fazladan zaman harcayacağınızı vaat etmek iyi değil. Hayat yoluna girse bile  İngilizce pratik yapacağını garanti etmenin bir yolunu bulmalısın .

Büyük bir iradeye sahipseniz, kendinizi sorumlu kılmak, örneğin işten eve geldiğinizde olduğu gibi, her gün belirli bir zamanda biraz İngilizce öğrenmenizi hatırlatmak için telefonunuza bir alarm kurmak kadar basit olabilir. Ancak çoğumuz için, İngilizce için yeni bir şey yapmak için motive olmak, başka biri bize bağımlı olduğunda çok daha kolaydır.

Amerikan Eğitim ve Geliştirme Derneği (ASTD) , bir çalışmada, birine taahhütte bulunursanız, bir hedefi tamamlama şansınızın %65 olduğunu buldu. Daha da cesaret verici bir şekilde: ilerlemenizi tartışmak için bu kişiyle belirli bir randevunuz varsa, hedefinizi tamamlama şansınız %95’e yükselir.

İngilizcede İlerlemeyi düzenli olarak karşılaştırmak için aynı zamanda İngilizce öğrenen bir ortak arayabilir veya sadece beğendiğiniz ve saygı duyduğunuz  bir İngilizce öğretmeni bulabilirsiniz .

Alternatif olarak, bir İngilizce çalışma arkadaşı bulmayı deneyin. Bununla ilgili daha fazla bilgi için İngilizce eğitim merkezimizdeki 2020’nin en iyi 10 dil değişimi uygulamasına göz atın .

4. “Akıcı olacağım”dan daha faydalı hedefler belirleyin

Dil öğrenme topluluğunda “akıcı olmaya” çok fazla vurgu yapılıyor, ancak İngilizce öğrenme yolculuğunuzun ilk adımlarını atarken, bu yararlı bir hedef mi? Muhtemelen değil.

Akıcılık üzerine odaklanmak, İngilizce öğrenmenin her zaman erişilemeyen bir son noktası olduğunu gösterir. Gerçek şu ki, herhangi bir dili konuşan herkes hala öğreniyor. Araştırmalar gösteriyor ki çoğu insan orta yaşa kadar her gün ana dillerinde fazladan bir kelime öğrenmeye devam ediyor .

Bireysel bağlamınızla ilgili İngilizce hedefler belirlerseniz daha hızlı öğreneceksiniz. Daha iyi hedefler, kendi yaşamınızla ilgili ilerlemenizi izlemenize izin veren hedeflerdir. Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı veya “SMART”tırlar. Bunlar bazı harika örnekler:

Altı ay içinde iş ortaklarımla konuşabilmek ve onlara sözlük kullanmadan hızlı bir şekilde İngilizce e-posta gönderebilmek istiyorum.
Üç ay içinde anadili İngilizce olan kişilerle ortak konularda (hava durumu, turizm, spor vb.) küçük sohbetler yapabilmek istiyorum.
Dokuz ay çevrimiçi İngilizce öğrendikten sonra,İngilizce TOEFL sınavında 100 puan almak istiyorum, böylece Columbia Üniversitesi’ne başvurabilir ve kabul edilebilirim.

5. Kişisel hedefinizi aklınızda tutun

Bunu aşmanın kolay bir yolu yok: İngilizceyi hızlı öğrenmek ciddi enerji alacaktır. Buna bağlı kalmak için, kalbinizi ateşe veren bir motivasyona sahip olmalısınız.

İngilizcede Hedefinizi belirlediğinizde, tüm çabalarınızın sizi bu hedefe doğru bir adım daha ilerlettiğinden emin olabilirsiniz. Örneğin, bir İngiliz üniversitesinde derece almak için İngilizce öğrenen biri, İngilizce dersleriyle ilgili özel kelime ve ifadelere odaklanabilir. İş için İngilizce öğreniyorsanız , ofisle ilgili kelimelere ve ifadelere odaklanmak isteyebilirsiniz . Pek çok insan ayrıca bir partner veya sevdikleri biri için İngilizce öğrenmeyi tercih eder ve çoğu zaman resmi olmayan dilde geçirir.

Bu adım sizi genel bir hayal kırıklığından kurtaracak: Yakın zamanda kullanmanız gerekmeyecek içeriği öğrenmenizi teşvik eden bir ders kitabını takip etmek. Hayvanat bahçesindeki tüm hayvanlar için kelime ezberlemek için saatler harcamayın, eğer o yönetim kurulu toplantısında sunum yapmak size yardımcı olmayacaksa!.

İş için İngilizce öğrenmekNeden İş İngilizcesi konusunda uzmanlaşmış bir İngilizce öğretmeni aramıyorsunuz ?

.
İngilizce Dilini öğrenme hedeflerinize ulaşmaya ne kadar yakın olduğunuzu görmek için bu 5 dakikalık İngilizce testi yapın.

6. Kelime dağarcığınızı geliştirmek için bilgi kartları deneyin

Bir uyarı: İngilizce öğrenirken bilgi kartları yanlış bir arkadaş olabilir ve bu da bağlamları olmadan kelimeleri öğrenmek için çok fazla zaman harcamanıza neden olabilir.

Bununla birlikte, bol miktarda İngilizce konuşma pratiği ile birleştirildiğinde, birçok yeni kelimeyi nispeten hızlı bir şekilde ve evden öğrenmenin kolay bir yoludur. Neyse ki, gittiğiniz her yerde İngilizce kelimeleri ezberlemeye başlayabilmeniz için birçok harika, ücretsiz uygulama var! Favorilerimizden bazıları şunlardır:

minik kartlar
Memrise
Kelime Gücü Lite
Quizlet
Güzel haberler? Western Ontario Üniversitesi’nden bir profesör, normal yaşamda konuşulan İngilizce dilinin  %75’ini anlamak için en sık kullanılan kelimelerin yalnızca 800’üne ihtiyacınız olduğunu buldu. Bu kesinlikle ulaşılabilir bir bilgi kartı sayısı!

7. Tüm cümleleri öğrenin

Bilgi kartları yararlıdır, ancak araştırmalar tüm cümleleri öğrenmenin daha da yararlı olabileceğini gösteriyor. Dil meraklıları bu tekniğe ‘cümle madenciliği’ diyor. İnternette ‘cümle madenciliği’ için hızlı bir arama yapın ve bunun evde İngilizce öğrenmenin en hızlı yolu olduğuna yemin eden coşkulu bir çevrim içi topluluk bulacaksınız.

Elbette, tüm İngilizce cümleleri ezbere öğrenmek, kelimeleri bağlam içinde öğrenmenize ve anlamlarının farklı bağlamlarda nasıl ince değişikliklere uğradığını size İngilizce öğretmenize yardımcı olabilir.

Hangi cümlelerle başlayacağınızdan emin değil misiniz? Ses kayıtları ile tamamlanmış  bu ücretsiz listeyi deneyin .

 

8. Birlikte İngilizce şarkı söyleyin

Müzik büyük evrensel dildir! Ayrıca ikinci bir dili daha doğal hissettirmek için güçlü bir araç olabilir.

İngilizce şarkı sözleriyle müzik dinlemek, hiç İngilizce ders çalışmak gibi hissetmeden telaffuz, kelime bilgisi ve cümle yapısını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Hatta ilginç bir araştırma , yeni bir dilde müzik dinlemenin, çocukken konuşmayı ilk öğrenirken yaptığınıza benzer şekilde, İngilizce gramer kurallarını daha kolay almanıza yardımcı olabileceğini bile gösterdi.

Web’de harika, ücretsiz İngilizce müzik sıkıntısı yok. YouTube, şarkı sözü videoları içeren neredeyse sınırsız bir müzik kaynağına sahiptir, böylece tek bir kelimeyi kaçırmadan okuyabilirsiniz. Bunun dışında:

Lyrics Training uygulaması, en sevdiğiniz şarkı sözlerinden “boşlukları doldurma” alıştırmaları oluşturarak dinleme becerilerinizi geliştirmenize olanak tanır.
Radio Garden , dünyadaki radyo istasyonlarını dinlemek için harika, ücretsiz bir araçtır.
.

9. Televizyon izle

Dizi izlemek İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından biridir ama en iyi diziler hangileridir? Kaplan tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre , öğrencilerinin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olmak için seçtiği en popüler 5 program şunlardı:

Friends (öğrencilerinin %26’sının katıldığı devasa bir dizi ile en çok izlenen program!)
Annenle nasıl tanıştım
CSI
Ev
Big bang teorisi
Tabii ki, pasif bir şekilde izlemekten daha fazla meşgulseniz,İngilizce öğrenmenizden daha fazlasını elde edeceksiniz. Netflix’i aynı anda hem İngilizce hem de ana dilinizde alt yazılı olarak izlemenizi sağlayan Chrome için Netflix ile Dil Öğrenme uzantısını deneyin . Bu harika ücretsiz araç, karşılaştığınız yeni kelimeleri kaydetmenize bile olanak tanır.

İlham almak mı? [2020] ile İngilizce öğrenmek için en iyi 10 YouTube kanalı da ilginizi çekebilir

10. Anadili İngilizce olan kişileri dinleyin (deneyin!) kendi dilinizi konuşun

Ana diliniz Çekçe, İspanyolca veya Türkçe olsun, büyük ihtimalle anadili İngilizce olan ve onu konuşmayı öğrenmiş biriyle konuştunuz ve “hmm… kulağa pek doğru gelmiyor” diye düşündünüz.

Kolay bir ipucu, ana dili İngilizce olan kişilerin ana dilinizde özellikle cümle yapısı ve dilbilgisi konusunda yaptığı yaygın hatalara dikkat etmektir. Bunlar muhtemelen İngilizce dilbilgisinin en iyi bildiğiniz dilden ne kadar farklı olduğuna dair ipuçları.

11. Telefonunuzu ve sosyal medya ayarlarınızı İngilizce yapın

Böylece, belki İngilizce’nin temellerini anlayabilirsiniz. Bir sonraki adıma geçmek ister misiniz? Şimdi dile mümkün olduğunca fazla maruz kalma zamanı.

Çoğumuz her gün saatlerce telefonlarımıza bakarak amaçsızca geziniyoruz. Telefonunuzdaki ayarları İngilizce olarak değiştirmek, kendinizi İngilizce diline kaptırmanın çok kolay bir yoludur.

Telefon ayarlarınızı İngilizceye değiştirmek, “haber beslemesi” ve “sponsorlu içerik” gibi kelime öğrenme web sitelerinde mutlaka görmeyeceğiniz, modern yaşamla çok alakalı bazı kelimeleri size öğretecektir.

 

12. Dil öğrenenlerden oluşan bir topluluk bulun

İngilizce öğrenmenin daha gelişmiş yönlerini araştırmaya başladığınızda, diğer insanlarla iç görülerinizi, atılımlarınızı ve hayal kırıklıklarınızı paylaşmak çok motive edici olabilir. Evden çalışıyorsanız, diğer öğrencilerle bağlantı kurmanın bazı harika yolları burada.

Reddit’in İngilizce dil forumunu deneyin
Preply’nin Soru-Cevap bölümünde  zor soruların yanıtlarını alın
ESL öğrencileri için herkese açık Facebook grupları arayın
Çalışma arkadaşları bulma konusunda daha fazla fikir için , dil becerilerinizi geliştirmek için 7 Dil topluluğu özetimize göz atın.

İngilizce öğrenmenizi hızlandırmak için vazgeçilmez 5 kaynak

İnternetteki muazzam miktarda ESL (ikinci dil olarak İngilizce) kaynağı harika bir şey, ancak hangilerinin zaman ayırmaya değer olduğunu bilmek zor olabilir.

Onlarsız İngilizce çalışmamanız gereken beş kaynak seçmek zorunda kalsaydık, aradığımız İngilizce beş kaynak bunlar.

1. 1’e 1 özel ders

Bir dil öğrenmek için gerçekten işe yarayan tek “hack” bol bol İngilizce konuşma pratiğidir. İngilizce konuşmak , kendi başınıza geliştirmeniz en zor beceridir. Aynı zamanda ilk başta en sinir bozucu olanıdır, pek çok öğrenci onu en sona bırakır. Bu büyük bir hata! İngilizceyi güvenle konuşmak istiyorsanız, İngilizce konuşma pratiği en büyük önceliğiniz olmalıdır.

İngilizcenin merkezimizdeki İngilizce departmanlarında düzenlenen İngilizce programları ile bire bir İngilizce özel ders, kaliteli konuşma pratiği elde etmenin en etkili yoludur. Kişisel bir öğretmenle çalışın ve İngilizce konuşma pratiği yapmak için güvenli bir alan elde edin. Hata yapmakta ve soru sormakta özgürsünüz ve üstesinden gelmek için hiçbir utanç engeli yok. Endişelenecek diğer sınıf arkadaşları olmadan,İngilizce ders tamamen sizin için en önemli becerilere odaklanır. Haftada sadece bir veya iki saatin ne kadar fark yarattığına şaşıracaksınız!

Neyse ki, 1’e 1 İngilizce özel ders hiç bu kadar uygun maliyetli veya erişimi kolay olmamıştı. İNGİLİZCE AKADEMİK EĞİTİMDE , uygunluk ve uzmanlık alanına göre arama yapılabilen binlerce nitelikli İngilizce öğretmeni vardır. İhtiyaçlarınız için mükemmel İngilizce öğretmenini bulmak için  öğretmen listesine göz atın .

2. Özel bir defter

İnternet, dil eğitiminde devrim yarattı. Etkileşimli uygulamalarda ve çevrimiçi alıştırmalarda çok fazla değer vardır, ancak yüzlerce yıldır güvendiğimiz temel öğrenme yöntemlerini unutmayın.

Çok sayıda deney, yeni bilgileri elle yazmanın, onu uzun süreli belleğinize aktarmak için son derece güçlü bir araç olduğunu göstermiştir. Princeton Üniversitesi’nde 2014 yılında yürütülen bir araştırma , kağıt ve kalemle not alan öğrencilerin, yazan öğrencilerden çok daha fazlasını hatırladığını buldu. Elle yazan grup, özellikle büyük kavramları iyi hatırladı.

Hafıza biliminden bir ipucu alın ve notlarınızın en azından bir kısmını eski moda bir şekilde yazın. Hareket halindeyken öğrendiğiniz yeni kelimeleri, ister günlük İngilizce konuşmalarınızdan, ister bir dil öğrenme uygulamasında görünce hızlıca yazmak için cebinizde küçük bir not defteri bulundurmanız yararlı olabilir. Bazı öğrenciler, elle yazılmış çekim tablolarından örnek cümlelere ve ders notlarına kadar tüm yeni dil becerilerini içeren büyük bir deftere sahip olmayı tercih eder. Her iki durumda da, İngilizce öğreniminde not defterleriyle denemeye değer. Yeni bilgileri elle yazmanın güçlü “kas-zihne” etkisini hafife almayın!

3. YouTube

Artık kedi videolarının çoğu TikTok’a taşındığından, giderek daha belirgin hale geliyor: YouTube, eğitim için mükemmel bir platform. Birçok yönden, web sitesi dil öğrenenler için yapılmış gibi görünüyor! Videoları yarım hızda veya alt yazılı olarak izleyebilirsiniz. Bu seçenekler, anadili İngilizce olan kişinin dilinin hızıyla mücadele edenler için harikadır. Hepsinden iyisi, özellikle ESL öğrencileri için yaratılmış muazzam miktarda içerik var.

JenniferESL gibi bazı kanallar, YouTube’da tam bir video dersi kursu sunar. Kanadalı Bob gibi diğerleri, kullanıcılarla “hırdavatçıya gitmek” gibi ders kitaplarının dışında bırakılacak kadar olağan dışı İngilizce dil durumları hakkında konuşur. Kısacası, ücretsiz olarak sunulan çok sayıda son derece kullanıcı dostu ve profesyonel içerik var ve bunu kaçırmak çılgınlık. En popüler İngilizce YouTuber’ların çoğu, canlı yayın yoluyla düzenli etkileşimli dersler bile veriyor. İşte uzman bir Preply öğretmeni olan Mike P tarafından verilen kelime geliştirme üzerine yeni bir ders. En iyi YouTube ESL kanalları ile çevrimiçi İngilizce dersleri arasındaki fark her zaman azalıyor!

İngilizceye Nereden başlayacağınıza dair bazı fikirler için  İngilizce öğrenmek için en iyi 10 YouTube kanalı kılavuzumuza göz atın.

4. Dil değişim siteleri

Mümkün olduğunca hızlı İngilizce konuşmak istiyorsanız, konuşma pratiği en başından itibaren önceliğiniz olmalıdır. Herhangi bir İngilizce konuşanın yakınında yaşamıyorsanız ve istediğiniz kadar İngilizcenin merkezimizdeki İngilizce departmanlarında düzenlenen İngilizce programları ile 1’e 1 özel ders almaya maddi gücünüz yetmiyorsa, bu değerli sohbet saatlerini elde etmenin hala yolları var!

Çevrimiçi bir dil değişimini deneyin. Ana dilinizi öğrenmek ve dil becerilerini değiştirmek isteyen anadili İngilizce olan biriyle tanışın. Biraz İngilizce sohbet ederek (pratik yapabilmeniz için!) ve ana dilinizde sohbet ederek (pratik yapabilmeleri için) biraz zaman ayırın. Öğrenci olarak hareket etmek ile öğretmen olarak hareket etmek arasında bir denge bulmak biraz zaman alabilir, ancak disiplini öğrenmeye değer. İyi bir dil değişimi, öğrenmenin oldukça etkili ve eğlenceli bir yolu olabilir.

Dil değişimleri, internetin yükselişinden bu yana çok daha kolay hale gelen İngilizce öğreniminin başka bir yönüdür! İşte sizin için en iyi iş ortağını bulmak için en iyi  10 web sitesi ve uygulama kılavuzumuz.

5. Podcast’ler

Bugünlerde hemen hemen her ilgi alanı, konu ve hobi için bir podcast var. YouTube’da olduğu gibi, İngilizce öğrenmek için zengin bir ücretsiz podcast seçkisi var. En iyilerin çoğu tam transkript sunar, böylece duyduklarınızı okuyabilir ve İngilizce telaffuz için kulağınızı geliştirebilirsiniz .

Podcast’lerle öğrenmenin en büyük avantajı, gününüzün aksi halde İngilizce ders çalışmak için kullanamayacağınız bölümlerine uymalarıdır. Patronunuz muhtemelen işyerinde İngilizce çalışmanıza izin vermeyecektir…ama belki bir podcast’e bağlanmanıza izin verir?! Araba sürerken bilgi kartlarınızı gerçekten çalışamazsınız… ama hiç sorun yaşamadan bir podcast yayınlayabilirsiniz!

İşte bu yıl İngilizce öğrenmek için en iyi 12 podcast’i seçtik ve çalışma zamanınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair bazı ipuçları.

Hızlı İngilizce öğrenmek için favori 5 uygulamamız

Görünüşe göre neredeyse her gün İngilizce öğrenmek için yeni bir uygulama çıkıyor, her biri öğrenmenizi hızlandırmak için yeni, hayat değiştiren bir yöntem vaat ediyor! Hepsini indirerek telefonunuzun pilini boşaltmanıza gerek yok. İşte zaman ayırmaya değer olduğunu düşündüğümüz altı tanesi.

1. Ön Hazırlık

Özel İngilizce dersleri oldukça etkilidir, ancak bu, onları ayırtmanın büyük bir sorun olması gerektiği anlamına gelmez! Preply uygulamasıyla, telefonunuzda uzman derslerine erişebilirsiniz. Bu, 1’e 1 İngilizce dersleri düzenlemeyi ve yüksek kaliteli konuşma pratiği yapmayı son derece kolay hale getirir. Sadece dört saat önceden rezervasyon yaptırdığınız sürece, gittiğiniz her yerde bir uzmanla İngilizce konuşma pratiği yapabilirsiniz. Sonuçta, harika öğrenme alışkanlıkları geliştirmenin sırrı, lojistiği kendiniz için mümkün olduğunca uygun hale getirmektir.

2. Quizlet

İngilizce öğrenmenin pek çok heyecan verici kısmı var, ama bir noktada muhtemelen bir sürü kelime ezberlemen gerekecek. Bilgi kartları, yeni kelimeleri özümsemenin hızlı ve kirli bir yoludur! Neden kirli? Bilgi kartlarıyla yeni sözcükler öğrenmek, sözcükleri orijinal bağlamlarından uzaklaştırır, bu nedenle anlamlarının daha incelikli tonlarından bazılarını kaybedebilirsiniz. Ancak, kelime dağarcığınızı olabildiğince hızlı geliştirmek istiyorsanız Quizlet gibi bir bilgi kartı uygulaması harika bir kısayol.

Quizlet ile, öğrenmeye çalıştığınız yeni İngilizce kelimelerden oluşan bir dizi bilgi kartı oluşturabilir ve ezbere öğrenene kadar bunları yazarak pratik yapabilirsiniz. Bu basit bir kavramdır, ancak oldukça etkilidir. Bazı insanlar gerçekten bilgi kartı uygulamalarına bağımlı hale gelir ve kendilerinin “erdemli bir öğrenme döngüsüne” düştüklerini görürler. Uygulamalar son derece etkilidir, bu da onları son derece bağımlılık yapar; ayrıca son derece bağımlılık yaparlar, bu da onları son derece etkili kılar. Quizlet’te öğrenmenin Twitter, Instagram veya TikTok’ta gezinme alışkanlığınızın yerini aldığını bile görebilirsiniz!

3. Spotify

Spotify elbette bir dil öğrenme uygulaması değil. Ancak, müzik ve podcast dinlemek için onu veya benzer bir uygulamayı zaten kullanmış olma ihtimaliniz var ve etkili bir çalışma rejimi edinmenin sırlarından biri, halihazırda kullandığınız bir şeyi mevcut alışkanlıklarınıza entegre etmektir. Spotify telefonunuzda zaten varsa, İngilizce öğrenmek için onu kullanmanın yollarını arayın.

İngilizce öğrenenler için bazı podcast’lere abone olun ve her yeni bölüm çıktığında bildirim alacaksınız. Onları hemen dinlemeseniz bile, bildirimler size öğrenme hedeflerinizi hatırlatmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca İngilizce öğrenmek için şarkı listelerini indirebilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Biraz ilhama mı ihtiyacınız var? Şarkı söylemeyi sevenler için İngilizce makalemize göz atın .

4. Beelinguapp

Çoğu öğrenci, İngilizce okuma becerilerinin dinleme, konuşma veya yazma becerilerinden çok daha hızlı geliştiğini fark eder. Bunu kendi yararına kullan! Okumak, gramer hakimiyetinizi önemli ölçüde geliştirebilir ve akıcılığı geliştirmek için ihtiyacınız olan kelime dağarcığını size verebilir.

Beelinguapp, İngilizce okumayı mümkün olduğunca kolay hale getirir. Size kendi dilinizde bir metni İngilizce tercümesi ile yan yana gösterir. Metinler, gerçekten her kelimenin içine girebileceğiniz kadar kısadır. Masallardan bilime, güncel haber makalelerine kadar konuları kapsarlar. Sıra dışı İngilizce telaffuzu sıra dışı İngilizce yazımlarla eşleştirmenize yardımcı olan, sesli olarak okuyabileceğiniz bir “karaoke” özelliği bile var.

Beelinguapp’ın temel sürümü ücretsizdir, bu nedenle kullanamayacağınız bir uygulamaya paranızı boşa harcama konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Öğrenme araç setinize harika bir katkı olduğunu düşünüyoruz.

5. Tandem

Hızlı bir şekilde İngilizce konuşmayı öğrenmek istiyorsanız, bol bol konuşma pratiğine ihtiyacınız olacak. Bunu elde etmenin en etkili yolu İngilizcenin merkezimizdeki İngilizce departmanlarında düzenlenen İngilizce programları ile bire bir ders vermektir, ancak birçok öğrencinin haftada  iki veya üçten fazla Preply dersi için zamanı (veya bütçesi) yoktur.

Ücretsiz konuşma pratiği için Tandem harika bir çözüm! Dünyanın her yerinden öğrencileri birbirine bağlayan bir dil değişimi uygulamasıdır. Ana dilinizi öğrenmeye çalışan anadili İngilizce olan birini bulmanıza yardımcı olabilir, böylece “arkadaşlık kurabilir” ve dil becerilerinizi değiştirebilirsiniz. Geleneksel dil değişimlerinde, bir partner seçersiniz ve biraz zamanınızı hedef dilinizi (İngilizce) konuşmaya ve biraz zamanını da onların hedef dilini (ana diliniz) konuşmaya ayırırsınız.

Tandem gibi dil değişimi uygulamaları çok daha fazla seçenek açtı. Sadece beş dakikanız varsa, ana dili İngilizce olan biriyle mesajlaşabilirsiniz. Daha fazla zamanınız varsa, sesli notları paylaşarak veya görüntülü sohbeti kullanarak daha uzun, dijital bir “dil alışverişi” yapabilirsiniz. İngilizce becerilerinizi gerçek insanlarla test etmenin harika bir yolu.

Kısa bir son söz: İngilizce nasıl hızlı ve kolay öğrenilir

Tahmin edebileceğiniz gibi, İngilizceyi hızlı öğrenmek için gerçekten işe yarayan tek “hack” çok fazla İngilizce pratik yapmaktır. Unutmayın: Bir konuda uzman olan herkes, önce o konuda çok kötü olmak için çok zaman harcadı! Hatalarınızı sevmeyi öğrenmenin ve onları öğrenme sürecinin bir parçası olarak benimsemenin  büyük hayranlarıyız .

Nasıl kolay hissettiriyorsun? İngilizceyi günlük yaşamınıza entegre edin ve sürecin tadını çıkarmanın yollarını bulun. Telefon ayarlarınızı İngilizce olarak değiştirmek, harika bir ESL YouTuber’a abone olmak ve Beatles’a eşlik etmek, bir dil ders kitabı üzerinde çalışmak kadar “zor” hissetmeyecektir, ancak bunların tümü günlük İngilizce becerileri edinmenin geçerli yollarıdır.