İngilizce Dersinin Okullarda Saygınlığı

İngilizce Dersinin Saygınlığı Hakkında Bir Görüş

1 – İngilizce Dersi ( Birebir Özel İngilizce Dersi  )
2 – İngilizce Dersi ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla  İngilizce Dersi )

İngilizce dersinin saygınlığını tüm dünyada ölçmek için İngilizce dersinin saygınlığı konusunda gerçekleştirilen araştırmalara göre tüm ana dili İngilizce olmayan dünya ülkelerinde İngilizce dersinin saygınlığı artarken ve önem kazanırken bizde İngilizce dersinin saygınlığı konusunda okullarda yeteri kadar destek olmadığını, İngilizce dersinin saygınlığı olmadığından idarecilerin İngilizce dersine saygı duymadıklarını ve üvey evlat gibi davrandığını, okullarda bir İngilizce bölümü açılması istendiğinde bu isteği göz ardı ettiklerini ve isteyen öğrencilere bu okulda İngilizce  dil bölümü yok fakat falanca okulda var oraya git dediklerini biliyor muydunuz ? İngilizce dersinin saygınlığına duyulan bu rahatsızlığın nedenini yıllarca okullarda İngilizce öğretmenliği yapan bir insan bir hoca olarak bir türlü çözemedim. Ama bu samimiyetsizlik ve bu ilgisizlik idarecilerin kendi eğitim alan çocukları için söz konusu olduğunda her şey ters döner ve İngilizce dersinin saygınlığına büyük bir ilgi başlar. Neden acaba ? Kendi çocuklarının İngilizce öğrenmelerini isteyen bu insanlar idarecisi oldukları okullarda İngilizce dil dersi için neden bu kadar İngilizce dersinin saygınlığına antipati duyarlar anlaşılmaz. Oysa, onların hayatın gerçeklerini bilmesi ve çocukları her yerde geçerli olan bu dili öğrenmeye teşvik etmeleri gerekmez mi ? Yoksa, korkarak yazıyorum İngilizcenin bu kadar önemli olduğunun farkında değiller mi ? 

Biz zamanlar İngilizce süper liseler vardı. İngilizce süper liselerde öğrenciler orta öğretim notlarına göre en yüksek not alandan başlayarak sıra ile liseye kayıt olurlar ve bir yıl hazırlık okurlardı.  Bu çocuklar daha sonra mezun olduklarında öğrendikleri İngilizce ile bayağı güzel işler başardı. Takip ettim. Oldukça iyi işler yaptılar. Amerika ya gidenler falan oldu. O zamanlar  İngilizce dersinin saygınlığı vardı ve yüksek bir oranda saygınlığa sahipti. İngilizce ana dersti ve öğrenciler başarılı olmak için çok emek sarf ederlerdi. Sonra, süper liseler kapatıldı. Oysa , oldukça iyi sonuçlar elde edildi. Bir çok İngilizce  bilen eğitimli genç yetişti. Şimdi, 5.sınıflarda İngilizce ders sayısını çoğaltıyorlar. Yaz boz tahtası. Olmadı böyle yap oda olmazsa başka türlü yap. Nedense bizde okullardan İngilizce bilen öğrenci yetişmiyor. Çünkü İngilizce dersinin saygınlığı yok. Nedenlerini biliyoruz da önlem almıyoruz. 

Şayet, okullarda öğrencilere İngilizce dilinin  önemi çok iyi anlatılırsa, İngilizce dersinin saygınlığı öne çıkarılırsa, bilenlerle bilmeyenler arasında ki farklar açık ve net bir biçimde ortaya konursa, çocukların yabancı dile  olan ilgisi artar ve okullarda  İngilizce dersinin saygınlığı artar.