İngilizce DersleriİNGİLİZCE DERSLERİ HAKKINDA ELEŞTİRİ

İngilizce Dersleri ile ilgili Görüşler

1 – İngilizce Dersleri ( Bireysel Özel İngilizce Dersleri )
2 -İngilizce Dersleri ( 4 Öğrenciden Kurulmuş Gruplarla İngilizce Dersler

İngilizce dersleri ile ilgili olarak yapılacak eleştirilerde İngilizce dersleri ve onun ne olduğunu bilmek ve İngilizce dersleri ile haşır neşir olmak ve İngilizce dersleri konusunda az da olsa bilgi sahibi olmak gerek. İngilizce dersleri ile öylesine köklü ve derinlerde olan sorunlar var ki saymakla yada anlatmakla tükenmez. Bir yandan İngilizce dersleri ile alakadar resmi devlet okullarında farklı sorunlar yaşanırken diğer taraftan devletin resmi okullarının dışında bulunan kurslarda yada özel ders olarak verilen İngilizce dersleri ile ilgili çok daha değişik sorunlar ve yakınmalar var.

İngilizce dersleri ayrıca ülkemizin milli okullarında da bir ayırıma uğrar. Nedendir  bilinmez ama devletin yönetiminde olan resmi devlet okulları denen okullarımızda da  İngilizce dersleri adeta bir üvey evlat muamelesi  görür. İngilizce derslerine giren hocaların kalitesi, bilgileri özellikle de öğretme yetenekleri çok tartışmalıdır. Çoğu öğretmen  İngilizce derslerinin  nasıl işlenilmesi  gerektiğini bilmez. Bilgisi olan vardır ama bunu öğrenciye aktaramaz. Ayrıca, tüm bunlar tamam olsa bile fiziki koşullar İngilizce dersleri yapmaya elverişli değildir. Sınıfların çoğu 50 yada üzerinde öğrenci taşır. Bu kadar çok sayıda öğrenci ile İngilizce derslerini yapmak ve işlemek hemen, hemen imkansızdır. İngilizce derslerine özgü bu sorunları çözmek içim MEB nın çok daha fazla çaba sarf etmesi gerekir.

İngilizce dersleri resmi okullarda böyle olunca, insanlar zorunlu olarak İngilizce öğrenmek için İngilizce dersleri arar ve gider. İngilizce kursları ise daha başka bir alem. Buralarda İngilizce dersleri vererek İngilizce öğretmekten çok daha önemli olan şey, öğrencilerin sosyal bir ortama girmesi ve sosyal bir çevre edinmesi diğer taraftan da kursun ticari düşünmesi ve olaya maddi açıdan bakması. Kurslar elbetteki özel İngilizce derslerine oranla daha ucuz ama bir şey öğrenmedikten sonra ucuzluk ne işe yarar. 

Bilgisayarda reklam veren ve İngilizce hocası olduğunu vede İngilizce dersleri verdiğini söyleyen yüzlerce insan var. Bu tür İngilizce öğretmeni olduğunu ileri sürenler ve İngilizce dersleri verenler, normal İngilizce bilmeyen bir insandan biraz daha fazla bilgiye sahip olanlardır ama bu bir insanı hoca yapmaz. İngilizce dersleri verecek olan birinin bu konuda çok yetenekli olması ve her şeyden çok daha önemlisi öğretmeyi bilmesi gerek. Ama bu tip hoca denilenlerden de İngilizce dersleri konusunda pek olumlu sinyaller gelmedi.

Hele akademik seviyede YDS; IELTS; TIPDİL; YÖKDİL; PROFICIENCY sınavlara hazırlık  dersleri verdiğini söyleyenler daha büyük bir felaket ortamı yaratıyor. İngilizce dersleri verdiğim bir öğrencim anlattı. İsmini veremem bir kurumda grup halinde aldıkları YDS hazırlık sınavı İngilizce derslerinde, hoca, bir çok konuyu buralar sınavda çıkmaz diye anlatmamış. İngilizce dersleri alanların sayısı 21 kişi. Sınava giriyorlar ve hocanın   bunlar çıkmaz dediği tüm konular sınavda soruluyor ve hiç kimse sınavı veremiyor. Öğrenciler toplu halde kuruma giderek şikayet ediyorlar. Hocam buralar çıkmaz dediğiniz ve anlatmadığınız tüm konulardan sınavda soru çıktı ve biz başarılı olamadık dediklerinde hocanın verdiği yanıt tam bir maskaralık. ” Bunları soracaklarını ben nereden bileyim ” diyerek öğrencileri başından savıyor.