İngilizce Dil Günü için yapılan hazırlıklar aşamasında İngilizce Dil Günü ilk olarak 2010 yılında kutlandı.

İnNGİLİZCE DİL GÜNÜ NEDİR ? KONUSUNDA BİLGİ ? 

İngilizce Dil Günü ve Anlamı Nedir?

1 – İngilizce Dersleri ( Birebir Özel İngilizce Dersleri )
2 – İngilizce Dersleri ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla İngilizce Dersleri ).

İngilizce Dil Günü için yapılan hazırlıklar aşamasında İngilizce Dil Günü ilk olarak 2010 yılında Arapça Dil Günü, Çin Dil Günü, Fransız Dil Günü, Rus Dil Günü ve İspanyolca Dil Günü ile birlikte kutlandı. Bu,İngilizce Dil Günleri  Birleşmiş Milletler’in altı resmi dilidir ve her birinin, İngilizce Dil Gününde bu dillerin tarihi, kültürü ve başarıları hakkında farkındalık yaratmak için İngilizce Dil Günü için yapılan hazırlıklar aşamasında İngilizce Dil Günü ilk olarak 2010 yılında tasarlanmış özel bir İngilizce Dil günü vardır.

İngilizce Dil Günü neden 23 Nisan’da kutlanıyor?

İngilizce Dil Günü olarak bu gün seçildi çünkü Shakespeare’in doğum günü ve ölümünün yıldönümü olduğu sanılıyor. İngilizce Dil Gününün yazara bağlanmasının nedeni İngiliz dilinin en ünlü oyun yazarı olmasının yanı sıra, Shakespeare’in günümüz İngilizcesi üzerinde de büyük etkisi oldu. Yazdığı sırada, 16. ve 17. yüzyıllarda, İngiliz dili birçok değişiklik geçiriyordu ve Shakespeare’in dille yaratıcılığı, bugün hala kullanılan yüzlerce yeni kelime ve ifadeye katkıda bulundu. Örneğin, ‘dedikodu’, ‘moda’ ve ‘yalnız’ İngilizce kelimeleri ilk önce Shakespeare tarafından kullanılmıştır. Ayrıca, ‘buzları kırmak’, ‘tüm dün günlerimiz’, ‘yürekten soluk’ ve ‘aşk kördür’ gibi ifadeler icat etti.

İngilizcenin kökenleri

İngilizce Dil Günü için yapılan hazırlıklar aşamasında İngilizce Dil Günü ve İngilizcenin öyküsü, beşinci yüzyılda, Cermen kabilelerinin Keltçe konuşan İngiltere’yi işgal edip dillerini de beraberinde getirmesiyle başladı. Daha sonra, İskandinav Vikingleri de istila ettiler ve dilleriyle de yerleştiler. 1066’da William I, günümüz Fransa’sından kral oldu ve Norman Fransızcası mahkemelerin ve resmi faaliyetlerin dili haline geldi. İnsanlar ilk önce birbirlerini anlayamadılar, çünkü alt sınıflar İngilizce‘yi kullanmaya devam ederken üst sınıflar Fransızca konuşmaya başladı; ancak yavaş yavaş Fransızca İngilizce‘yi etkilemeye başladı. Tüm İngilizce kelimelerin yüzde 45’inin Fransızca kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Shakespeare’in zamanında, Modern İngilizce geliştirildi, baskı yapıldı ve insanlar “doğru” heceleme ve kelime bilgisi konusunda hemfikir olmaya başladılar.

İngilizcenin yayılması

İngilizcenin tüm dünyaya yayılması çirkin bir tarihe sahiptir, fakat zengin ve canlı bir hediyedir. Avrupa sömürgeciliği döneminde, İngiltere de dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi imparatorluklarını genişletmek için yarıştı. Afrika, Asya, Amerika ve Okyanusya’daki insanlardan toprak, emek ve kaynak çaldılar. Eski İngiliz sömürgeleri 20. yüzyılın ortalarında bağımsızlık kazanmaya başladığında, kurumlarında İngilizce kurulmuştu. Afrika, Karayipler ve Asya’daki çeşitli yerlerden gelen pek çok parlak yazar, baskı hikayelerini anlatarak İngilizce yazmaya başlamıştı. Dünyanın her yerinden insanlar adalet, eşitlik, özgürlük ve kimlik hakkında kendi bakış açılarından konuşmak ve yazmak için İngilizceyi kullanıyorlardı.

Uluslararası İngilizce

Dünyada 1,75 milyardan fazla insan İngilizce konuşuyor – bu, dünya çapında 4 kişiden 1’i. İngilizce, farklı ilk dilleri olan iki konuşmacı için birbirleriyle iletişim kurmaları için ‘lingua franca’ olarak giderek daha fazla kullanılıyor. Birçok insan için, İngilizce iletişim kurma ihtiyacı, anadili gibi konuşmaya duyulan ihtiyaçtan çok daha önemlidir. Sonuç olarak, dil kullanımı değişmeye başlıyor. Örneğin, konuşmacılar isimlerin önünde ‘a’ veya ” kullanmayabilir veya sayılamayan isimleri çoğul yapabilir ve ‘bilgi’, ‘mobilya’ veya ‘işbirliği’ diyebilirler.

Bu varyasyonlar yanlış mı? Veya farklı İngilizlerin doğal evriminin bir parçası mı? ‘Uluslararası İngilizce‘, dünyadaki herkes tarafından kullanılan ve geliştirilen ve yalnızca anadili olanlara ait olmayan İngilizce anlamına gelir. Uluslararası İngilizcenin standartlaştırılması gerekip gerekmediği ve eğer öyleyse nasıl olduğu konusunda çok fazla tartışma var. Ne düşünüyorsun? Bunu okuyorsanız, İngilizce de İngilizce Dil Günü sizin dilinizdir.