İngilizce dilbilgisi dersleri, İngilizce öğrenen ve öğretenler açısından ele alındığında vaz geçilmez ve olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkar.

İNGİLİZCE DİLBİLGİSİ DERSLERİ PROGRAMI  

İngilizce Dilbilgisi Dersleri Programı İçeriği

1 – İngilizce Dilbilgisi Dersleri ( Birebir Özel İngilizce Dersleri )
2 – İngilizce Dilbilgisi Dersleri ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla İngilizce Dersleri )

İngilizce Dilbilgisi Dersleri

İngilizce dilbilgisi dersleri, İngilizce öğrenen ve öğretenler açısından ele alındığında İngilizce dilbilgisi derslerinde vaz geçilmez ve olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkar. İngilizce derslerin  temelinde yatan gerçek budur. İngilizce dilbilgisi bilmeden yada İngilizce dilbilgisi dersleri almadan bu dili düşünmek, öğreneceğini yada öğretileceğini sanmak deli saçmasından başka bir şey değildir. Bir zamanlar, bazı okul ve eğittim kurumlarında İngilizce dilbilgisi dersleri verilmediği , öğrencilere konuşma içerisinde bilgi verildiği ve konuştukça İngilizce dilbilgisini öğreneceklerini ileri sürdüler. Bu türde İngilizce Dilbilgisi Derslerinin olmadığı bir eğitimin verildiği kurumlar ve okullar türedi. İngilizce dilbilgisi dersleri olmaksızın  eğitim ve öğretim. Bu tür İngilizce dilbilgisi dersleri olmadan eğitim alan öğrencilerle zaman, zaman İngilizce dilbilgisi derslerinde sık, sık karşılaştım. Çocuklar hiç bir tense falan bilmiyor. Ama, konuşuyorlar. Ana dili İngilizce olan bir ülkeye gitmiş, yerleşmiş ve sokakta, yaşarken duydukları ile konuşan insanlar gibi. Bu tür  konuşanlara, yaz dersin yazamaz, oku dersin okuyamaz. Böyle İngilizce dilbilgisi dersleri, almadan bir İngilizce olur mu ? Pek aklım almadı.

İngilizce dilbilgisi dersleri, dili öğrenen biri için sadece konuşma dilinde gerekli değil ki aynı zamanda, İngilizce dilbilgisi dersleri her hangi bir konuda yazı yazmak için çok ama çok gerekli. Dil bilgisi. aslında pek bilinmeyen bir bilgidir ama yazı yazmada çok gereklidir. Çünkü, İngilizce dilbilgisi dersleri birimlerinde  İngilizce dilbilgisi dersleri  ile yazı yazmak, dilin en zor yanlarından biridir. İngilizce dilinde bir çok kuralı olan bir iştir yazı yazmak. İngilizce Dilbilgisi Dersleri alanlar tüm kelimeleri yazı yazan seçer ve belirler. İngilizce zamanları ve yazdığı yazının türüne göre kullanması gereken İngilizce  dilbilgisi kurallarını yazan belirler. Bu nedenle yazıyı yazana çok iş düşer ve yazanın yazıda anlattıklarının karşı taraf tarafından anlaşılması için, çok iyi dil bilgisi bilmesi gerekir.

İngilizce dilbilgisi dersleri  kategorisine giren  İngilizce dilbilgisi dersleri etkinlikleri  kapsamında öğretildiği gibi uzun bir süre kendisine gelmesini beklediği bir eşyanın gelmesi ile ” uzun zamandan beri  bunu bekliyordum ” demek isteyen birinin bu cümleyi İngilizce de kurduğunda Past Perfect Continuous Tense kullanması gerekir. Şimdi, dil bilgisi bilmeyen biri bu cümleyi nasıl kuracak ? Dil bilgisi bir dilin canıdır kanıdır her şeyden önemlisi temelidir. İngilizce dilbilgisi dersleri olmadan İngilizce olabilir mi ? Bence olamaz. Bu tür bir eğitimin varlığına karşıyım. Sıfat cümlelerinin nasıl kurulduğunu  İngilizce dilbilgis derslerinde görmeden bir insan bu tür bir cümle nasıl kurabilir ki . Ayrıca, sıfat cümlelerini okullarda iki cümle verip sonrada bunları ilgeç zamirleri ile ( who, which, that, where, when, whose, whom, why  ) birleştirerek sıfat
cümlesi kurdururlar. Çocuklara bunu öğretmek güzel de gerektiği zaman direk bir sıfat cümlesi nasıl kurulur İngilizce dilbilgisi derslerinde bunu öğretmezler. Öğretilse ya.

Eğer İngilizce dilbilgisi dersleri sadece derslerde çocuklara not almaları için öğretilirse, elbette İngilizce dilbilgisi dersleri öğrenilmiyor, zor gibi bir çok bahaneler üretilerek bundan kaçmak istenir. Eğer, öğrencilere derslerde öğretilen İngilizce dilbilgisi kuralları, gerektiğinde direk olarak cümle nasıl kurulur bunu öğretebilirsen, İngilizce dilbilgisi  derslerinde sorun olmaktan çıkar. İngilizce dilbilgisi derslerinde Bütün iş hocalarda. Ha gayret hocalar.