İngilizce dilinin özelliklerini bilmek ve anlamak istiyorsunuz? Pekala, İngilizce dilinin özelliklerini bilmenin oldukça yararlı ve faydalı olduğunu düşünüyoruz,.

İNGİLİZCE DİLİNİN ÖZELLİKLERİ VE AYRINTILARI

İngiliz dilinin bazı özelliklerini keşfedeceğiz.

Neden İngilizce dilinin özelliklerini bilmek ve anlamak istiyorsunuz? Pekala, İngilizce dilinin özelliklerini bilmenin oldukça yararlı ve faydalı olduğunu düşünüyoruz, ancak İngilizce Dilinin Özellikleri için başka nedenler de var.

Örneğin, anadili Vietnamca olan bir öğretmen meslektaşı şunu sorabilir: İngilizce dilinin özellikleri nedir? Bu soruyu denemeniz ve İngilizce dilinin özelliklerini cevaplamanız gerekiyor.

Bazı ülkelerdeki müstakbel meslektaşlarınız sizi bir uzman olarak görebilir ve İngilizce hakkında her şeyi bildiğinizi düşünebilir. Yine, bu tür bir İngilizce dilinin özellikleri gibi bir soru ileri düzey bir sınıfta ortaya çıkabilir.

Biz bu durumdaydık ve sizin de başınıza gelebilir. Yani, bunu özümseyin. İngilizce dilinin özellikleri hakkında bilginizi artıracak ve sizi muhtemelen zor bir durumdan kurtaracaktır.

Ancak, başka bir kritik neden daha var. Öğretmenlik yapacağınız öğrencilerin ana dillerindeki/ilk dillerindeki dil yapılarında, anadili İngilizcenizle karşılaştırıldığında İngilizce Dilinin Özellikleri açısından büyük olasılıkla farklılıklar olacaktır.

Okulda veya üniversitede yabancı dil okuduysanız,  İngilizce dilinin özelliklerinin önemini zaten anlayacaksınız. Ya da sık seyahat eden biriyseniz ve biraz anadilinizi öğrenmekten hoşlanıyorsanız.

Spesifik Özellikler

İngiliz Dilinin bazı özel özellikleri şunlardır:

1. Öğrenmesi oldukça kolay

İngilizce, İngilizce dilinin özellikleri bakımından dünyanın en kolay ve en basit doğal dillerinden biridir.

Tabii ki, İngilizce dilinin özellikleri  göreceli. Öğrencinin yeteneğine ve önceki dil öğrenme deneyimlerine bağlıdır.

Bununla birlikte, Arapça, Kantonca, Mandarin, Korece ve Japonca gibi çok karmaşık dillerle karşılaştırıldığında İngilizce’nin öğrenmesi, anlaması ve konuşması nispeten kolay bir dil olduğunu söylemek doğru olur.

2. Latin alfabesi

İngiliz dili Latin alfabesini kullanır. En evrensel, kısa ve anlaşılır alfabedir (sadece Yunan alfabesi daha kısa ve basittir). Ayrıca İngilizce’de Latin alfabesi, yalnızca 26 temel harfle gerçek bir alfabe olarak en temiz halini sunar.

3. Basit bükülmesi

Çekim, isimlere, fiillere ve sıfatlara farklı gramer biçimlerinde eklenen fazladan harflerin adıdır, örneğin cat, cat s ; ye, ye s ; büyük, büyük ger .

İngilizce, örneğin Fransızca veya Rusça ile karşılaştırıldığında, zayıf çekimli bir dil olarak kabul edilir. İsimlerinde sadece çekim izleri vardır (çoğullar, zamirler) ve düzenli fiillerinin sadece dört formu vardır, örneğin, bak, görünüş, bak, bak .

Düzensiz fiiller için bile, kişide neredeyse hiç varyasyon yoktur (şimdiki zamanda 3. tekil şahıs hariç, örneğin , ben yerim, sen yersin, o yer s ). İngiliz dili, yapılarında yalnızca minimum değişiklikle bir cümledeki kelimelerin ilişkisini gösterebilir. Bunu yapan başka diller de vardır, ancak bu İngilizcenin güçlü bir özelliğidir.

4. Alıcılık

İngilizce dilinin önemli bir özelliği, diğer dillerden kelimeleri kabul etmeye ve benimsemeye açık olmasıdır. İşte birkaç örnek:

İspanyolca’dan:

Timsah: kertenkele anlamına gelen el lagarto’dan
Kargo: yük anlamına gelen cargar fiilinden
Hintçe’den:

Bungalov: Hintçe bangla kelimesinden , Bengal’deki erken Avrupalı ​​yerleşimciler için inşa edilmiş bir tür kulübe.
Orman: Hintçe jangal’dan , bir çöl, orman, çorak arazi, ekilmemiş toprak
Çince’den:

Ketçap: Hokkien Çincesi kê-tsiap teriminden , fermente balıktan yapılan bir sos. Avrupalılar daha sonra bir bileşen olarak domates ekledi.
Gung ho: Coşku göstermek anlamına gelir . Birlikte çalışmak anlamına gelen Çince bir kelimeden .
Birçok yaygın İngilizce kelimenin türetilmiş halini https://www.etymonline.com adresinden öğrenebilirsiniz .

İngilizce, Asya, Avrupa, Afrika, Hint, Japonca, Çince ve diğer dillerden sözcükleri kabul etmiş ve benimsemiştir. Ayrıca İngilizce, Latince, Yunanca ve Sanskritçe gibi klasik dillerden sözcükleri kabul etmiştir.

5. (Genellikle) sabit kelime sırası

İngilizce dilinin özellikleri olarak İngiliz dilinin bir başka güçlü özelliği de (tipik olarak) sabit kelime sırasıdır. Çoğu İngilizce cümle (madde) SVO sözcük sırasına uygundur. Bu, Öznenin Nesneden önce gelen Fiilden önce geldiği anlamına gelir . Örnekler:

I (S ) (V ) yeni bir top (O) aldım .

O (S) (V) örümcekleri sevmiyor (O ).

Neden (S) yaptın (V) bunu (O) ?

İngilizce‘de başka kelime sıralamaları da vardır, ancak SVO sıralaması açık ara en çok kullanılanıdır ve öğrencilerin kavramasını kolaylaştırır.

6. Telaffuz

Bu, ince, giysi, onüçüncü, ay gibi İngilizce kelimelerin telaffuzu, dillerinde kelime üretmek için dilin ucunu kullanmaya ihtiyaç duymayan öğrenciler için kaçınılmaz olarak sorunlara neden olur.

7. Sürekli zaman

Pek çok dilde sürekli bir zaman biçimi yoktur, bu nedenle İngilizce öğrenenler aşağıdaki gibi hatalar yapabilirler: Telefon çaldığında banyo yaptım ; telefon çaldığında banyo yapmak yerine .

8. Makaleler (a, an, the)

Makale sistemi, bazı öğrencilerde büyük zorluklara neden olan İngilizce dilbilgisinin bir başka özelliğidir; esas olarak, elbette, ana dilleri makale kullanmayanlar.

9. Öbek fiiller

Bir öbek fiil, bir fiil ve başka bir öğeden oluşan deyimsel bir ifadedir, tipik olarak ya parçalanmada olduğu gibi bir zarf ya da örneğin bkz . (Öğe, bir derste öğretebileceğiniz veya pratik yapabileceğiniz küçük, müstakil dil parçaları için kullanılan kelimedir

Bu öbek fiiller İngilizcenin ÇOK önemli bir özelliğidir ve öğrenciler için ciddi zorluklara neden olabilir. Hava durumuna bağlıyorum ya da kız kardeşimle uydurdum gibi cümleler , anadili İngilizce olmayan yeni başlayanlar için genellikle saçmadır.

Ne yazık ki İngilizce öğrenenler için, deyimsel fiiller, günlük (resmi olmayan, günlük, konuşma) İngilizce dilinde oldukça yaygındır. Bunları İngilizce dilinin özellikleri olarak 4. modülde inceleyeceğiz.

10. Tonal olmayan

İngilizce tonal olmayan bir dildir.

Tonlu dillerde, örneğin Çince ve Vietnamca, perde (bir tonun yükseklik veya alçaklık derecesi) kelime anlamını ayırt etmek için kullanılır. Bu nedenle, yüksek perde ile söylenen bir kelime, düşük perde ile söylenen aynı kelimeden farklı bir anlama sahip olabilir.

İngilizce’de perdedeki değişiklikler, sese farklı bir kelime anlamı vermek için değil, duyguyu vurgulamak veya ifade etmek için kullanılır. Ton dillerini ana dili olarak konuşanların İngilizce konuşurken genellikle güçlü aksanlara sahip olmaları şaşırtıcı değildir.

11. Ses ve yazım

İngilizce‘nin ana dili İngilizce olmayan öğrenciler (ve bazı anadili İngilizce olanlar) için sorunlara neden olan son bir özelliği, sözcük sesi ve sözcük yazımları arasında bir bağlantı olmamasıdır.

Ana dili İngilizce olmayanların, yazılı olarak ilk karşılaştıkları İngilizce kelimelerin telaffuzunu veya ilk duydukları birçok İngilizce kelimenin yazılışını tahmin etmeleri zordur.