İngilizcenin geleceği, tartışıldığında İngilizcenin geleceği, hakkında bir yazı yazmanın bu kadar kolay olacağı hiç düşünülmezdi.

İNGİLİZCENİN GELECEĞİ NE OLACAK

İngilizcenin Geleceği Hakkında Düşünceler

1 – İngilizce Dersleri ( Birebir Özel İngilizce Dersleri )
2 – İngilizce Dersleri ( 4 Kişilik Gruplarla  İngilizce Dersleri

İNGİLİZCENİN GELECEĞİ NE OLACAK

İngilizcenin geleceği, tartışıldığında İngilizcenin geleceği, hakkında bir yazı yazmanın bu kadar kolay olacağı hiç düşünülmezdi bundan yıllar önce. Türk eğitim hayatında Fransızca hakimdi. İngilizcenin geleceği, tartışıldığında İngilizcenin geleceği yoktu. Tüm okullarda Fransızca dersleri vardı. neden sonra, İngilizce dersleri de beraberinde müfredata eklendi. İngilizcenin geleceği oluştu. Ama hiç kimse dil derslerinin olduğu sınıflara kayıt olamak istemezdi. İngilizcenin Geleceği yoktu. herkes Fransızca isterdi. İngilizce  Türk eğitim hayatında nerede ise hiç yoktu. Özellikle öğrencilerin velileri yani onları okullara kayıt ettiren anne ve babalar çocukları İngilizcenin olduğu Fransızcanın olmadığı sınıflara çocukları kayıt olmasın diye okullarda eş, dost tanıdık ararlardı. Okul aile birliğine yüklü bağışlar yaparlardı bunun  için. Aman çocuk Fransızca öğrensin, isteği çok yaygındı. Bunları şimdi hatırlayan var mı bilinmiyor ama bunlar gerçek.

İNGİLİZCENİN TÜRK EĞİTİM YAŞAMINA GİRMESİ

Peki, İngilizcenin geleceği ile ilgili ne oldu da Türk eğitim hayatına birden bire damdan düşer gibi İngilizce dil dersleri girdi. Nedenini bilimsel yada gerçekçi bir biçimde araştırmak gerekir ama ne olduysa oldu ve çok kısa bir zaman diliminde İngilizce Türkiye de çok yaygın bir dil haline geldi ve herkesin öğrenmek istediği ama bir türlü öğrenemediği bir dil olarak da hala zirvede ki yerini koruyor ve İngilizcenin Geleceği böylede kalacak gibi görünüyor. Şu anda sadece Türkiye de değil tüm dünyada bir numara. Herkes öğrenmeye çalışıyor öğrenen öğreniyor öğrenemeyenler nasıl öğreneceklerini çözmeye ve bir yol bulmaya çalışıyor. Kolay değil. Yıllarca okullarda ders alındığı halde öğrenilmeyen yada diğer bir değişle öğretilmeyen bir dili öğrenmeye çalışmak ve bunun bir çözümünü bulmak sanıldığından çok daha zor.

İNGİLİZCE İŞ HAYATINDA

İngilizcenin geleceği açısından İngilizce öğrenmenin Türkiye de neden zor olduğu konusunda bir çok yazı yazılabilir ve gerçekler ortaya konur ama bu yazının konusu bu değil. Tüm zorluklarına rağmen yine de bunu öğrenebilen ve gerek iş yaşamında gerekse özel ve kültürel yaşımında kullanabilenler çok sık olmasa da görülüyor. İşte bu öğrenenler özellikle iş hayatında dili bildikleri için büyük bir şans yakalıyor. Her açıdan gelişiyor buna maddi olanaklar da dahil. Bilmeyenlere oranla daha çok maaş yada ücret alıyorlar ve bu durum bilmeyenler tarafından anlaşıldıkça onların da öğrenme istekleri artıyor ama yine de öğrenemiyorlar. Güdük kalıyorlar. Kısa kalıyorlar. Bir işe girenler dil bilmenin nimetlerini gözleri ve kulakları ile tanık oldukça bilmediklerine üzülüyorlar. Dikkat edilsin, iş yaşamında özellikle dış ülkelerle iş yapan kurumlarda tüm haberleşmeler ve yazışmalar İngilizce yapılır.  Dünyanın bir çok alanında bilimsel, siyasal ticari alanlarında ortak bir dil oldu.

SONUÇ

İngilizcenin Geleceği çok parlak. Artık bu dili bilmeyenlerin iş, ticaret gibi insana iyi gelir sağlayan bir görevinin olması mümkün değil. İngilizcenin geleceği konusunda daha da ileri gidelim, eskiden herkes devlete yamanmak bir görev sahibi olarak ölene kadar kendini emekliliği de dahil olmak üzere  garantiye almak isterdi. Artık bu devirde bitti. Devlette artık dil bilen eleman ister oldu. Devlette bir görev sahibi olabilmek için veya A sınıfı bir memur olarak daha yüksek maaş alabilmek için kesin İngilizce veya başka bir dil bilmek gerekiyor. Bunun için KPSS  dil sınavı aranıyor.