TÜRK TOPLUMUNDA İNGİLİZCE BİLGİSİ HAKKINDA 

Türk Toplumunda İngilizce Bilgisi Hakkında Bilgi


1 –  İngilizce Dersleri ( Bireysel – Özel  İngilizce Dersleri  )
2 –  İngilizce Dersleri ( 4 kişi ile yapılan grup İngilizce Dersleri  )

1 –  İngilizce Dersleri ( Bireysel – Özel  İngilizce Dersleri  ):

Türk toplumunda İngilizce bilgisine göre Türk Toplumundaki İngilizce Bilgisi ile öğrenilmez denilen bu dil, mutlak öğreten temel bilgi, öğrenciyi çalışması için iten ve tetikleyen rekabetçi yapı, öğrencinin derslere daha çok odaklanmasını sağlayan özel ilgi, anlayış, hoşgörü, ders veren eğitmenin öğretici karakteri, öğrencinin dil öğreneceğine dair olan inancını yükseltmesi gibi bir çok özel nitelik ve özelliklere sahip kişiye özgü olarak hazırlanan İngilizce dersleri programlarının bilen biri tarafından uygulandığında inanılmaz derecede olumlu sonuçlar elde  edilerek Türk Toplumunda İngilizce Bilgisinin yanlışına rağmen öğrenilir. Bunu Türk toplumunda İngilizce bilgisine rağmen yaşayarak öğrenin.

2 –  İngilizce Dersleri ( 4 kişi ile yapılan grup İngilizce Dersleri  ):

Yıllardır eleştirilen toplu İngilizce dersleri ile de Türk toplumunda İngilizce bilgisine göre öğrenilmez denilen bu dil öğrenilir hale getirildi. Bunun için gerekenler yapıldı, öğrenci sayısı 4 kişiye düşürüldü ve içeriğinde bir insanın dil öğrenebilmesi için gerekli olan tüm bilgi, sistem, ciddiyet, disiplin, sinerji gibi unsurları bulunduran küçük gruplara uygun ve grup öğrencilerine bire bir ulaşabilen, onları bireysel olarak olumlu yönde etkileyen  özelliklere sahip programların uygulanması ile dil öğretilir ve öğrenilir hale dönüştü.

 Türk Toplumunda İngilizce Bilgisi

Türk toplumunda İngilizce bilgisi her an tartışılan bir konudur. Türk toplumunda İngilizce bilgisi, fazla olan insan sayısı azdır. Örneğin, Lise yıllarında özellikle lise 2 den sonra öğrenciler alan seçimi yaptılar mı tümü İngilizce derslerini askıya alır. Onlar için artık varsa yoksa üniversite sınavında girecekleri alanla ilgili dersler vardır ve tümü bu seçilen alan derslerine yönelir. Tümü üniversite sınavını düşünerek dershanelere koşar. Kazananların ilk karşılaştıkları zorluk aşağı yukarı tüm üniversitelerde uygulanan İngilizce hazırlık sınıfını atlamaktır.

Türk toplumunda İngilizce bilgisi hemen hemen hiç olmadığından dolayı o zamana kadar İngilizce derslerine hiç önem vermeyen adeta bu  dersleri dışlayan öğrenciler hazırlık atlama sınıfındaki İngilizce derslerine uyum sağlamakta ve yapılan sınavlarda başarılı olmakta çok zorlanırlar . Çoğu başaramaz da. Hatta yıllarca İngilizce ağırlıklı okullarda yada kolejlerde  eğitim almış öğrenciler bile bu işten nasibini alır.
Oysa ilköğretim ve lise yıllarında üniversitelerde  hazırlık sınıfının olduğunu düşünseler ve yavaş yavaşta olsa derslerini dışlamayarak İngilizce çalışsalar bu zor durumları daha kolay atlatabilirler. Elbette bu durumun bu kadar zorlaşmasında Türk toplumunda İngilizce bilgisi az olan anne ve babalarda rol oynarlar . Hiç olmazsa onlar bu durumu bilseler yada daha önceden öğrenseler çocukları uyarır ve dil  derslerine daha çok önem vermeleri için destek sağlarlar.
İngilizce sadece hazırlık sınıfını atlamada değil aynı zamanda üniversite bittikten sonrada gerekli. Türk toplumunda İngilizce bilgisi az olduğu için herkesin bilmek zorunda  bir gerçek var artık.Türk toplumunda İngilizce bilgisi olmayanlar öğrensin İngilizce bilmeyenler 2 üniversite bile bitirse diplomaları iyi bir iş bulmada yararlı olmuyor.