Yabancı dil olarak İngilizce eğitimi Hakkında Bilgi

Yabancı dil olarak İngilizce eğitimi Konusunda Açıklama

1 – İngilizce  Dersleri ( Birebir Özel İngilizce Dersleri)
2 – İngilizce Dersleri  ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla İngilizce Dersleri )

Yabancı dil olarak İngilizce eğitimi,  kendi konuştuğu dili İngilizce olmayan kişilere, İngilizcenin ana dil olduğu ülkelerde veya İngilizce öğrenmek isteyen insanlara kendi bulundukları  ülkelerde yabancı dil olarak İngilizce eğitimi ismiyle verilen eğitimdir.

EFL
EFL (English as a Foreign Language/Yabancı dil olarak İngilizce eğitimi  kendi konuştuğu dili  İngilizce olmayan ve okul veya iş gereğiyle ya da hobi olarak İngilizce öğrenmeye karar veren insanlara uygulanan  eğitimdir. Bu kurslara iştirak eden  öğrencilerin kurs  giderleri çoğunlukla kendileri, ebeveynleri veya bağlı bulundukları müessese  tarafından karşılanır; Bu tipler eğitimlidirler ve iyi motive olmuşlardır.[TEFL kavramı öğretmenin aldığı eğitimi belirtirken, EFL öğrencilerin aldığı kursu belirtir.

EFL eğitimi oldukça güncel yöntemlerle, iletişime dayalı olarak ve öğrenci merkezli bir yaklaşımla eğitim verilir. Bu açılardan ana akım zorunlu eğitimdeki İngilizce derslerinden oldukça farklıdır.

ESOL
ESOL (English for Speakers of Other Languages/Diğer dilleri konuşanlar için İngilizce) kavramı sıklıkla EFL ile eş anlamlı olarak kullanılır ancak EFL’den daha değişik  olarak çoğunlukla  kendi konuştuğu dili  İngilizce olan bir ülkede yaşayan yabancılara verilen İngilizce eğitimini belirtmek için kullanılır. TESOL kavramı öğretmenin aldığı eğitimi belirtirken, ESOL öğrencilerin aldığı kursu belirtir.

Yabancı dil olarak İngilizce eğitimi almak amacıyla bu kurslara katılan öğrencilerin çoğu İngilizce konuşan bir ülkedeki ilk kuşak göçmenler ve mültecilerdir. ESOL öğretmenleri sıklıkla avantajsız bir öz geçmişe sahip kimselerle (savaş mağdurları, cinsel ayrımcılığa veya şiddete maruz kalmış  kimseler vb.) çalışmak durumunda kalabilirler. Bu nedenle bazı okullar ESOL öğretmenlerinin eşitlik ve insan hakları konusunda eğitim görmüş veya bilinçli olmalarını tercih ederler. Bu kurslarda öğrencilere Yabancı dil olarak İngilizce eğitimin yanı sıra yeni geldikleri yabancı ülkede gündelik hayatlarını kolaylaştıracak bilgiler de verilebilir.

Uluslararası seviye tespit sınavları
TOEFL
Test of English as a Foreign Language (Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı), başta Amerikan üniversiteleri olmak üzere 130 ülkede eğitim almak veya çeşitli profesyonel organizasyonlarda çalışmak isteyen yabancıların seviyesini tespit etmekte kullanılan ücretli bir İngilizce sınavıdır. İlk kez 1964 yılında ABD’de kullanılmaya başlanmıştır. TOEFL sınavı sonuçları, dünya genelinde 8500’den fazla enstitü tarafından kabul edilen bir seviye tespit sistemidir.

IELTS
International English Language Testing System (Uluslararası İngiliz Dili Test Sistemi ), başta Birleşik Krallık ve Avustralya üniversiteleri olmak üzere dünya genelindeki 135 ülkede eğitim almak veya çeşitli profesyonel organizasyonlarda çalışmak isteyen yabancıların İngilizce seviyesini tespit etmekte kullanılan ücretli bir sınavdır. İlk kez 1989 yılında İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır. IELTS sınavının neticeleri , dünya genelinde 6000’den fazla enstitü tarafından kabul edilen bir seviye tespit sistemidir.[ IELTS sınavı hakları; British Council, IDP: IELTS Australia ve University of Cambridge ESOL Examinations’a aittir.