Yök Dil Sınavı Nedir,nedir YÖKDİL sınavı  tarzında sorular soranlar için nedir YÖKDİL sınavı, YÖKDİL sınavı nedir şeklindeki bu sorunun yanıtı.

YÖK DİL SINAVI NEDİR KONUSU

Yök Dil Sınavı Nedir Hakkında 

1 – Yök Dil Sınavı Dersleri ( Birebir Özel Yök Dil Sınavı Dersleri )
2 – Yök Dil Sınavı Dersleri ( 4 Kişilik Gruplarla  Yök Dil Sınavı Dersleri )

1 – “YÖKDİL SINAVI projesi NEDİR ?

Yök Dil Sınavı Nedir,nedir YÖKDİL sınavı  tarzında sorular soranlar için nedir YÖKDİL sınavı, YÖKDİL sınavı nedir şeklindeki bu sorunun yanıtını ararken yurdumuzun  2023 senesinde dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma amacı göz önüne  alındığında, bu amaca varabilmesi  ancak nitelikli bilgi üretimi ve özellikle de nitelikli insan faktörü aracılığı ile olabilecektir şeklinde bir sonuca ulaştık.  Yök Dil Sınavı Nedir,nedir YÖKDİL sınavı  tarzında soruları yanıtlamak içim bu hedefe yönelik bir şekilde Yeni YÖK olarak yakın zamanda birçok yeni girişim başlattık. Bunların arasında yakın zamanda kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz 100 / 2000 projesi (ülkemizin 100 alanında 2000 doktoralı insan kaynağı yetiştirilmesi), uzmanlaşma  odaklı 1000 araştırma görevlisi kadrosu gibi doktoralı insan kaynağının arttırılması projelerimiz yer almaktadır. Yine geçtiğimiz sene yeniden düzenlemesi yapılan doçentlik başvuru koşulları  de bu kapsamdaki girişimlerimizin arasında idi. Başlatılan bu yeni girişimlerimiz akademi de olumlu bir şekilde değerlendirilmiş olmakla birlikte doktora öğrenci ve doçentlik başvuru süreçlerinde en önemli istek her iki süreç içinde baraj niteliğinde olan YÖKDİL dil sınavı sürecinin iyileştirilmesi yönünde oldu. Uzun yıllardır akademik dünya yapılan YÖKDİL sınavının alana özgü olması yönünde bir beklenti içerisinde idi ve beklentinin karşılanmasına yönelik olarak Yeni YÖK olarak gelen görüşleri de dikkate alarak YÖKDİL hakkında kapsamlı ve düzeyli  bir çalışma başlattık ve var olan YDS sınavının yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik olarak Yüksek öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL SINAVI) süreci başlatıldı.

2) “YÖKDİL SINAVI NEDİR” nasıl ve ne zaman yapılacak ?

Yök Dil Sınavı Nedir, nedir YÖKDİL sınavı araştırıldığında YÖKDİL Sınavı için YÖK tarafından başlatılan bu çalışmada sınav sorularının hazırlanması süreci dil yetkinliği konusunda deneyimli Ankara Üniversitesi tarafından, YökDil Sınavı Nedir sınavının organizasyonu ve uygulanması ise Anadolu Üniversitesi tarafından yürütüldüğünü öğrendik. . YÖKDİL Sınavı, ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilimizde gerçekleştirilecektir. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak YÖKDİL sınavı gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilecektir .

3) “YÖKDİL SINAVI”  müracaatları  nasıl yapılacaktır?

YÖKDİL Sınavı başvuruları 30 Ocak 2017 tarihinden itibaren http://yokdil.yok.gov.tr adresinden yapılabilecektir.

4) Sınav ücreti ne kadar olacaktır?

75 TL / ay

5) Kimler, hangi  koşullarda müracaat edebilecek ?


YDS sınavına her yıl ortalama 500.000 kadar aday başvurmaktadır. Bu sınava da başta yüksek öğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve Yök Dil Sınavı Nedir,nedir YÖKDİL sınavı  tarzında sorular soranlar için diğer adaylar da bu YÖKDİL sınavına katılabilir.

6) Sınavın başarısı nasıl değerlendirilecek?

İlgili mevzuat düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

7) Bu durumda mevcut YDS sınavı devam edecek mi?

Evet. Adaylar her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavın da eşit geçerliliği olacaktır.

8) Dil yeterliliği konusunda yaptığınız bu girişimlerin devamı gelecek mi?

Evet. Bu çalışmamızın devamında %100 yabancı dille eğitim yapan programlarımızdaki öğretim elemanları içinde yeni bir sınav planlıyoruz. Halen bu programlarda ders verebilmek için YDS sınavından 80 almak yeterli oluyor. Tüm bu anlatılanlar Yök Dil Sınavı Nedir, nedir YÖKDİL sınavı sorusunun yanıtı olur.